in ,

Oxygen Not Included (ONI) Başlangıç Rehberi

Arkana yaslan, rahatla. Nefes al, nefes ver…

Oxygen Not Included: Oksijen!

Oh şöyle derin derin bi nefes al, nefes ver…

Öncelikle oyundaki haz yoğunluğu konseptini bi’ konuşalım. Alanlarımız hep kapalı alan olduğu için, gazlar belirli bir yoğunluğa ulaşınca yeni gaz üretimi yapılamaz. Yani bu ne demek, “max. gas pressure” yazısını görüyorsak, biz oraya oksijen üretecek 20 şey de yapsak çalışmazlar. Bu noktada oradaki gazları (ör. karbonhidratı) oksijene dönüştürecek yapılar inşa etmemiz lazım. Bu ama daha ileride karşılacağınız bir sorun. Bir de unutmayın, duplicant’larınız devamlı oksijeni karbondioksite dönüştürüyor, duvarlardan ve yeni kazdığınız yerlerden farklı gazlar geliyor ve gelmeye devam eder. Polluted oxygen gibi bir gazın bol olduğu bir alana doğru kazı yapacaksanız, gaz geçirmeyen kapılardan yapmayı unutmayın. Sonra çok uğraştırır.

Öncelikle, oksijen elde etmenin en kolay yöntemi “oxylite” taşları. Yani şu turkuaz baloncuk çıkartan tatlış taşlar:

ok-sii-laaayt sen bii-ziiim her şey-iii-miz-sin!

Bu taşlar durdukları yerde oksijen üretiyorlar ama ne yazık ki ömürleri biraz kısa. Bunun dışında oyunun başında, elektrik sistemine bağlayacağımız algae deoxydizer’larımız bizim uzun süre sorunsuz götürecektir. Tesisat sisteminizi oturtunca, sudan oksijen üreteceğiniz electrolyzer’a geçersiniz.

mmm algae… <3

Oxygen Not Included: Önceliklendirme

Oyunu oynarken çok fazla iş sıraya koyduğunuzda, duplicant’ların kafalarına göre takıldığını fark edeceksiniz. Bana göre oyunun en büyük eksikliklerinden biri de daha iyi bir AI sistemi. Açlıktan ölmek üzere ve yemek yokken hala masaj yaptırmaya çalışan duplicant’ları gördükçe sinir krizi geçirmemek için, yapılacak işlerin veya makinelerin üzerine tıklayınca belirlenebilecek öncelik sistemi bulunuyor. 1’den 9’a kadar öncelikleri bu şekilde belirleyebiliyoruz.

Oxygen Not Included: Dekor

Yazının en başında belirttiğim gibi, dekor ihtiyacı düşük duplicant seçtiğimiz sürece bu konuda pek sorun yaşamayacağız. Ama yine de yüksek dekor seviyesi hem bizim miniklerin stresini azaltır, hem de daha sevimli mekanlar oluşturabiliriz.

O bir resim, o bir başyapıt, o biirrr Oxymonalisa!

Oxygen Not Included: Yeni Duplicantlar

Oyun ilerledikçe, yeni duplicant alma seçeneğiniz oluşacak. Max. 5 duplicant’a çıkın derim. Elini korkak alıştırmanın tam zamanı, tam yeri işte bu. Alınacak duplicant’ları seçerken dikkat edilecek unsurlar için 1. sayfaya dönebilirsiniz.

Ne olursan ol, gel-me.

Sonsöz

Bu noktaya kadar hayatta kaldıysan ve duplicant’ların mutluysa detaylandırabileceğin çok şey var ama ne yazık ki oyunun bu aşamasında ilerleyebileceğin çok bir alan yok. AI biraz zayıf (yukarıda belirttiğim gibi), farklı yolla ilerleyebileceğin gidişat yöntemleri zayıf. Oyun ilerledikçe elektrik üretimi sorun, bazı gazların nereden nasıl geldiği belirsiz ve tabii ki oyunun bir ‘hikayesi’ yok. Yakın zamanda patch’lerle oyunu farklılaştırabilirler diye ümit ediyorum. Gidilecek daha çok yol var!

Bol oksijenli günler dilerim…

Peki sizce nasıl olmuş?

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 31

Upvotes: 15

Upvotes percentage: 48.387097%

Downvotes: 16

Downvotes percentage: 51.612903%

Feeling Blue?

Başrolde Famicom