in ,

Oxygen Not Included (ONI) Başlangıç Rehberi

Arkana yaslan, rahatla. Nefes al, nefes ver…

Sevgili oksijenseverler, olayımız kazmak. Ama kontrollü kazmak. Fazla derine inip Balrog çıkartmayın. Bu oyunda her şey kontrollü ilerlemekle alakalı. Çok kazmıyoruz ve çok duplicant kabul etmiyoruz.

YOU SHALL NOT PASS!
“The Dwarves delved too greedily and too deep.”

Oxygen Not Included ilk kazılar: Temel Alanlar

Oxgen Not Included oyununda 3 temel alanımız olmalı: Uyku alanı / jeneratörlü temel ihtiyaç alanı / tuvalet alanı. Alanlarımızı yatay koridorlar şeklinde düşünelim. Yükseklikleri de 4 kare olarak kazıyın. Yani şöyle gözükmeli:

kaz kaz kaz kazzzz…..

İlk yapacağınız şey tuvalet olmalı. Bunu az uzağa yerleştirmekte yarar var. (polluted dirt çıkartıp kokutabilir ortalığı) 2. öncelik, yataklar. (aralarında bir boşlukla yan yana koyun, bunların olduğu yeri daha sonra güzelleştireceğiz duplicantlarımızı dekorla mutlu etmek için) 3. öncelik ise storage compactor dediğimiz, şu giriş portalının yanındaki dolaplar.
Önemli not: En az 2 dolabı yapın. Biri tuvaletin yakınlarında ya da genel olarak biraz daha uzakta olsun. Uzakta olanın üzerine tıklayıp, sadece “organic” seçeneğini aktif tutun, diğer(ler)inde de organic dışındakilerin tümü. Organik malzeme saklandıkça çevresini kirletiyor, kirli şeyleri ana alanımızdan uzak tutalım.

Organik mi bunlar? Taze mi?

Oxygen Not Included: Elektrik, Araştırma & Yemek

Önce jenaratörü yerleştirin. Jeneratörün hemen yanına da bir pil konumlandırın. Pilsiz jeneratör pek bir işe yaramıyor. Bunları da tabii kabloyla bağlamayı unutmayın.

Hemen sonra yanına bir de yemek için Microbe Musher koyun, keyfinize göre de ya bir tek research station ekleyin, ya da super computer da iliştirin. Microbe musher yapar yapmaz da hemen oradaki mush bar seçeneğini ‘continuous’ olarak işaretleyin ki bizim ufaklıklar aç kalmasın. (Don’t Starve’daki yemek darlanmasını hatırlayanlar?!) Mush bar için sadece dirt (kazılarınızda fazla fazla çıkar zaten merak etmeyin) bir de su gerekiyor. Çocukların temiz suya ulaşabilmeleri için de bir suya doğru alanı kazmayı unutmayın.

Çok leziz görünüyor 🙁

Araştırma seçeneklerinde de tavsiyem önce farming, sonra hemen fine Dining (buzdolabı yapabilmek için) onlar bitince de hemen liquid piping & sanitation.

Oxygen Not Included: Tesisatsal olaylar

Son olarak size bir de temel tesisattan bahsetmek istiyorum.

Bu noktaya kadar temiz su alanımız olmalı. Temiz suyun olduğu yere bir liquid pump yerleştirin, oradan suyu alıp, sanitation araştırdığınızda inşa edebileceğiniz lavatory ve shower’a bağlayın. Tabii bir de bunlardan çıkacak pis su var. Bunun için de bir ‘polluted water’ alanı yaratıp oraya gider borularını ulaştırmanız lazım.

Karışıklılık yaratmamak için temiz su borularını altta, pis su borularını üstte tutmanızı tavsiye ederim. Bir de pis su – temiz su arasında water purifier da kurdunuz mu, devirdaimli tesisat sisteminiz hazır!

Bu ekran görüntüsünde şair, düzen ve kaosun aslında birbirine ne kadar bağlı olduğunu şey yapıyor…

Oxygen Not Included dedik ama oksijenden bahsetmedik. “E ama oksijen?” dediğinizi duyar gibiyim. Bunun cevabı ve diğer ufak ayrıntılar ve gözlemlerim için 3. sayfaya beklerim. (Bak hala duruyo ya, tıklasana aşağıdaki 3’e!)

Peki sizce nasıl olmuş?

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 31

Upvotes: 15

Upvotes percentage: 48.387097%

Downvotes: 16

Downvotes percentage: 51.612903%

Feeling Blue?

Başrolde Famicom