in , ,

Fuerza Bruta! Anlatılmaz, yaşanır!

Fuerza Bruta, isminin anlamı olan ‘kaba kuvvet’i performans enerjisiyle bize yansıtıyor! Bu gösteriyi tanımlamak için, Arjantin’de De La Guarda olarak başlayan, sonrasında ufak değişikliklerle Fuerza Bruta olarak devam eden, dans, tiyatro, akrobasi ve partinin birleştiği bir gösteri diyebiliriz.

Vakkorama sayesinde İstanbul’a geldi, 19-27 Kasım arasında Volkswagen Arena’da (UNIQ İstanbul) izlenebilir. Ne yazık ki biletleri 250tl, değer mi değmez mi çok kişisel bir karar ama kararsızsanız belki bu yazı karar vermenize yardımcı olabilir.

Kedinizle gitmemeniz tavsiye edilir.
Kedinizle gitmemeniz tavsiye edilir.

Tamam da nedir Fuerza Bruta? N’oluyo yani?

Gösteri ile içiçe bir parti gibi düşünebilirsiniz. Hatta gidecekseniz bu mantıkla gitmenizi tavsiye ederim – gece bir mekana gitmeden önce nasıl bir hazırlık yapıyorsanız ona göre hazırlık yapabilirsiniz. Bu şekilde çok daha keyif alacağınıza eminim! Fuerza Bruta’nın İstanbul ayağı üzerinden anlatıma devam edeceğim bu noktadan sonra gösteriye dair spoiler da bulunabilir, eğer hiç bir şey bilmeden gidip şaşırtılmak beklentiniz varsa bundan sonrasını okumamayı tercih edebilirsiniz.

Volkswagen Arena fuayesinde, Power FM sponsorluğunda DJ ve müzik yayını ile parti atmosferi fuayeden başlıyor. Biranızı alıp, fuayede takılabiliyorsunuz, Zubizu’nun 360 derece selfie alanında fotoğraf çektirebiliyorsunuz veya Vakkorama’nın pop-up dükkanında gezinebiliyorsunuz… Bu noktada önemli olan, girişte dağıtılan flyer’lardaki uyarılarda da yazdığı gibi, çantanızı ve paltonuzu fuayedeki kilitli dolaplara koymanız ya da vestiyere bırakmanız. (Kilitli dolaplar için anahtar kartları nereden alacağınızı 3-4 farklı yere sorduktan sonra kapıya yakın ‘servis noktası’ndan alacağımızı öğrendik)

En sonunda başlangıç için kapılar açılıyor veeee… Fuayedeki kalabalık içeri doluşmaya başlıyor. (Fuayedeki tüm ‘cool’luğa rağmen tabii ki ite kaka içeri giriliyor!)

'Hesaplayan İnsan'lara bir eğlence: Biletler 250 tl'den hesaplansa, metrekareye kaç tl kazanıyorlar bu gösteriden? Hadi bakalım göreyim sizi...
‘Hesaplayan İnsan’lara bir eğlence: Biletler 250 tl’den hesaplansa, metrekareye kaç tl kazanıyorlar bu gösteriden? Hadi bakalım göreyim sizi…

İçerisi, karanlık büyük bir alan. Çoğunluk ortaya toplaşmış, kimse tam olarak nerede durması gerektiğini çözemiyor. (Tüyo: nerede durduğunuz hiç önemli değil, şov her yerde!) Fuerza Bruta, derin bir içerikten ziyade, duyulara hitap etmesine yönelik tasarlanmış bir şov. İlk dakikalardan itibaren bunu hissettiriyor: farklı noktalardan gelen rüzgarlar, sisler ve ışıklar dikkatleri yeteri kadar dağıttığında, ortada dev bir koşu bandı üzerinde koşan, şovun en bilinen görüntülerinden birini oluşturan takım elbiseli koşan kişi beliriyor.

Adam ne koştu... Şov boyunca koştu! Fakat iyi koştu...
Adam ne koştu… Şov boyunca koştu! Fakat iyi koştu…

Sonrasında şov, ofisimsi-konteynerımsı bir yerde dans edenler, metalik duvarda yuvarlanarak uçuşanlar, dansçıların önce kendi kafalarında, sonra seyircilerin arasına girerek seçtiği seyircilerin kafasında konfetti patlatmaları, ve yine ikonik bir sahne olan, gerçekten farklı bir görsel şova dönüştürülen, tüm seyircilerin üstündeki şeffaf bir platformda suyla yapılan gösteri ile devam ediyor.

Bizi mi izliyor onlar? Bizden çok onlar mı eğleniyor acaba?
Bizi mi izliyor onlar? Bizden çok onlar mı eğleniyor acaba?

En son da olay, DJ kabinine benzeyen yerin önünde deliler gibi su akıttıkları, dansçılar ve isteyen seyircilerin çıkıp dans edebileceği bir final ile bitiyor!

Bu sırada tabii şov aralarında da bu DJ kabini gibi yerden seyircilere su fışkırtılıyordu ama seyircilerin yarısı saçlarını ve kıyafetlerini sudan korumaya çalışıyordu. Bu da beni tekrar İstanbul seyirci kitlesi hakkında düşündürüyor tabii… Biraz interaktiflikten yoksun, anı yaşamak ve eğlenmekten ziyade çekilen fotoğraflar ve videolarda “eğleniyormuşçasına” gözükmeye daha çok odaklı bir kitle bulunuyor. Belki de bu yüzden, şovun yurtdışı versionlarında bulunan daha interaktif bazı kısımları kesilmişti. (Afişte de bulunan, dansçıların direkt seyircilerin arasına iplerle inmesi gibi)

En nihayetinde müthiş bir görsel şov ve farklı deneyim yaşatan bir etkinlik Fuerza Bruta. İçerik olarak ise baştan sona bir anlatım olmasa da, takım elbiseli insanların koşması, koşarken vurulmaları, vurulmalarına rağmen koşmaları, karşılarına devamlı engeller çıkması, merdivenin en üstündeki kapıyı açtıklarında boşukla karşılaşmaları gibi anlatımlarla bir beyaz yakalının fazlasıyla empati duyabileceği bir hikaye de paylaşıyor. Buradan yola çıkıp da şovun her ayağına farklı bir anlam yüklenebilir ama aslında sanki amaç kendini akışa bırakıp eğlenmek. Şovun her anında en az seyirciler kadar eğlenebilen ve enerjileri aşırı yüksek ekibi ile de bunu sağlayabiliyor Fuerza Bruta.

Gideceklere şimdiden iyi eğlenceler!

Peki sizce nasıl olmuş?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Titanic Live

Edirnekari