in

Don’t Starve Together Hızlı ve Etkili Başlangıç Rehberi

 

Kış için:

Thermal stone’lar her şeyimiz. 10 taş, bir pickaxe ve üç flint ile yapacağımız thermal stone’u geceleri ateş yanında ısıtıyoruz ve ısınmış (turuncu renkte) thermal stone ile gezdiğimizde bizi sıcak tutuyor. Isısı, renginden belli oluyor, turuncudan beyaza (sıcaktan soğuğa) giden bir renk skalası var:

Dont Starve thermal stone renkler

Thermal stone dışında, 4 beefalo tüyü ve 4 örümcek ağı ile bir de winter hat patlattık mı, kışın sırtımız yere gelmez. Kış olmadan, sonbaharda beefaloların tüylerini kesersen tabii daha rahat edersin. Bunun için de gece vakti (meşalelerini unutma!) elinde tıraş bıçağı ile beefalo’lara yaklaşıp tüylerini kesebilirsin. Kızgınlıkta olmamalarına dikkat et, uyusalar bile kızgınlık dönemlerindeyse uyanıp saldırabiliyorlar. Sabaha da etraftaki tüyleri toplarsın.

Dont Starve Beefalo tirasi

Son olarak, meyve-sebze bulamayacağın için bol bol buz topla. Köfte yapmak için monster meat yanına buz kullanabiliyorsun kış boyunca. Buzların ve meyve-sebzelerin daha uzun dayanması için bu noktaya kadar ice box (1 board, 1 gear, 2 altın) yapmış olacağını umuyorum. Yapmadıysan önceliğin bu olmalı. Ayrıca, monster meat olmayan tüm etlerini kurutmak için drying rack de yap (3 twig, 2 coal, 3 rope), kurutulmuş et hem çok uzun süre dayanıyor hem de akıl sağlığına da çok iyi geliyor.

 

İlkbahar için:

Kış geçince en zoru geride kaldı diye sevinen varsa bu noktada onlara gülebiliriz. İlkbahar kadar sinir bozan mevsim yok şu oyunda. Sürekli yağmur yağacak ve akıl sağlığını toparlaman çok zor olacak. Bu mevsim için en önemli nokta kampın etrafına 3 altın 1 cut stone ile lightning rod’lar yapman. Bunları yapmazsan yıldırım düşer ve kampındaki her şeyin yanıp kül olma riski olur. Yağmurdan az da olsa koruma sağlayan, 12 grass ile yapabileceğin straw hat var. Bunların dışında rain hat ve rain coat da var ama (dress tab’ında bulabilirsin) özellikle rain coat’ı yapman için gereken tentacle spots elde etmesi çok zor bir malzeme.

İlkbahar boyunca tavsiyem mümkün olduğu kadar akıl sağlığını yüksek tut ve bu mevsimin geçmesini bekle…

 

Yaz için:

Tam yağmurdan kurtuldum derken sıcaktan etrafta dolaşamayacağını fark edeceksin.
Gece bile esmiyor…

esmiyor

Kurtuluşun, endothermic fire. Kampına 2 nitre, 4 cut stone ve 2 electrical doodad ile endothermic fire pit yapman gerekiyor. Artık yaz boyu normal ateş değil, bunu kullanacaksın. Dolaşırken de 2 nitre ve 3 grass ile geçici olarak mini endothermic fire’lar yapabilirsin.

Gün içerisinde kullanabileceğin seni güneşten koruyacak siesta lean-to (2 silk, 4 board, 3 rope) da inşa edebilirsin ama açıkçası endothermic fire olduğu sürece, akıl sağlığını da koruyabildiysen çok da gerek kalmıyor. Yine grass hat’in ufak bir yalıtımı oluyor ama ciddiye alınacak gibi değil.

Burada yine thermal stone’lar devreye giriyor, buzdolabına koyduğun thermal stone, beyaz rengini alınca -20 derecede oluyor ve bir süreliğine seni serin tutabiliyor. Bunun dışında kafana takabileceğin dev bir buz küpü de üretebilirsin (2 electrical doodad, 4 rope, 10 ice) ama zamanla seni fazlasıyla ıslatabilir. Bir çözüm de 3 altın ve 1 blue gem ile yapabileceğin chilled amulet, ama onu yapmak için prestihatitator yapman gerekiyor o topa şimdi hiç girmeyelim.

Bu bilgilerle zaten ufaktan sonbahar’ı getirirsin artık. Sonbahar, en sevdiğimiz mevsim. Hadi yine iyisin, bir seneyi geçirdin. Artık kendi kanatlarınla Don’t Starve dünyasında uçabilirsin ve bu yazıda daha değinemediğim milyon detayı keşfedebilirsin. Son olarak:

Sürekli bir şeyler toplamayı unutma!

Peki sizce nasıl olmuş?

88 points
Upvote Downvote

Total votes: 412

Upvotes: 250

Upvotes percentage: 60.679612%

Downvotes: 162

Downvotes percentage: 39.320388%

Tindersticks Dinlemeli Bu Aralar

clash-royale-rehber

Clash Royale Oynayanlar Buraya